Szárnyaló Komplex Program
Szárnyaló Komplex Program - Nagycsoportosoknak:
Heti 1x 60 perc. 8 hónapos egymásra épülő, kidolgozott komplex program, természetközeli élményekkel és eszközökkel.
4 fős csoportokban.
Szenzoros ingerekre épülő eszközök és játékok , Mozgásos eszközökkel , játékosan tanulunk. Területek melyek fejlődnek :
Emlékezet
Figyelem
Finommotorika
Grafomotorika
Nagymozgások
Érzelmi intelligencia
Matematikai tapasztalatok
Természet- és Környezetismeret
Logika
Feladattudat
Jelentkezni és érdeklődni a feszekfejleszto@gmail.com valamint 06/30-902-3614 telefonszámon lehet.
Az ölbeli játékok az anyaméh állapotát idézik elő a gyermek számára, s mindemellett támogatja az
idegrendszer érését, fejlődését! A játékok többszöri ismétlése feszültségoldó hatással bír - célja, a
közös játék öröme.
Felnőtt játéka a kicsi gyermekkel kapcsolatteremtő, bizalmi játék, melyben fontos az érintés, a
dallam, a ritmikus beszéd és a mozgás.
"Arra a kérdésre, hogy mikor kezdődjék a gyermek zenei nevelése, azt találtam felelni: kilenc
hónappal a születése előtt. Első percben tréfának vették, de később igazat adtak. Az anya nem csak
testét adja gyermekének, lelkét is magáéból építi fel… még tovább mennék: nem is gyermek: az
anya születése előtt kilenc hónappal kezdődik a gyermek zenei nevelése."
/Kodály Zoltán/
Komplex Mozgásterápia
Mi is az a Komplex Mozgásterápia?
A komplex mozgásterápia Kulcsár Mihályné fejlesztőpedagógus munkásságához köthető, aki a Delacato terápiájának módszerét vette alapul és dolgozta át. Munkásságához hozzátartozik, hogy pedagógusként szerzett nagy tapasztalatot, szakmai pályafutásának kezdetén, első osztályán tapasztalta meg, hogy milyen pozitív eredményeket érhetünk el vele. Ennek hatására mélyebb tanulmányokat, vizsgálatokat, megfigyeléseket végzett, és évtizedes munkája eredményeként született meg a Komplex Mozgásterápia.
A mozgásfejlődés és az idegrendszer kapcsolata:
A mozgásfejlődés szoros kapcsolatban áll a központi idegrendszer érésével, és ha a gyermekek érése közben a mozgás bármelyik szakasza - az ún. elemi-mozgások vagy veleszületett mozgásreflexek - kimarad (pl. kúszás, mászás, gurulás), vagy éppen nem jól gyakorlódott be (pl. túl korán feláll-, vagy jár a gyermek), akkor az ehhez kapcsolódó érzékelő és irányító központok sem fejlődtek ki megfelelően. Ezek jelenléte, előre vetíthet későbbiekben kialakuló viselkedési-, és tanulási nehézségeket, ezért a mozgásterápiának kiemelkedő jelentősége van, ezen problémák megelőzésében és terápiájában.
A gondosan összeállított gyakorlatok során a gyermekek újraélhetik életük korábbi mozgásfejlődési szakaszait, miközben az érésben lemaradt területek új "esélyt" kapnak arra, hogy a hiányosságokat kiküszöböljék, "felülírják".
Ezek a mozgások a fejlődés során képesek serkenteni az agy, az idegrendszer érését, így tudatos és folyamatos gyakorlásuk révén a hiányosságok csökkenhetnek, ami által az iskolai teljesítmény javulhat, a gyermekek mozgása összerendezettebbé válik, ügyesebbek, erősebbek lesznek, ezáltal megnövekszik az önbizalmuk is.
Az összeállított mozgássor:
Az összeállított gyakorlatsor mindig személyre szabott. A eddigi tapasztalatok azt mutatják, hogy a fejlődés a második- harmadik héten már beindul. Kezdeti időszakban,- egy esetleges regresszió után - látványos fejlődést tapasztalhatunk a gyermeknél, majd később lelassul egy kicsit.
A terápia segítségével a gyerekeknek nemcsak a mozgása rendeződik, hanem az idegrendszer érése következtében javul a figyelme, viselkedése, feladattudata, téri tájékozódása, testképe, emlékezete, sorrendisége, egyensúlya, ügyesedik a mozgása.
Kinek és milyen problémák esetén tud segíteni a Komplex Mozgásterápia?
Átlagosan 5 éves kortól, amikor a gyermek nagycsoportos lesz ajánlható ez a fejlesztési forma. Érdemes már ekkor elvégezni a felmérést, hogy időben észrevegyük az esetleges éretlenség jeleit, és korrigálni lehessen még iskola kezdés előtt. Viszont az fontos tudni, hogy a Mozgásterápiát a későbbiek folyamán is érdemes bármikor elkezdeni, ha kihívásokat, nehézségeket észlelünk a gyermekünknél, és akár felnőtt korban is képes jótékony hatásait kifejteni.
A Komplex Mozgásterápiával jó eredményeket érhetünk el többek között a következő problémák esetén:
• Tanulási nehézségek• Olvasási nehézségek esetén• Írással kapcsolatos nehézségek• Matematikai nehézségek• Észlelés zavara: látás, hallás, mozgás, tapintás• Figyelem és koncentráció zavarai• Térérzékelés zavara, nehéz tájékozódás• Egyensúly zavarok, tériszony• Befelé csámpázó láb• Lemaradt mozgásfejlődés• Bizonytalan kézdominancia• Finom-motorika fejlesztése• Magatartászavar• Beilleszkedési nehézségek• Szobatisztaság• Szorongás csökkentése• Iskolai eredmények javításában• önbizalom erősítése